دو تا کتاب خوندم و اومدم که یه کم کلافگی­ام رو خالی کنم. کتاب اول :افسون سبز" بود. از همین رمان­های معمول ایرانی و دومی: کیمیا خاتون، رمانی تاریخی، بخشی از زندگی مولانا. راستش از بدبختی و نوع دوم بودن زنها حسابی به هم ریخته­ام. تاریخ این مملکت پر از داستان ظلم به دختران و زنان این مملکته. دختران زیبا و پر عشق و پر امید که به خاطر فرهنگ و آداب همین مملکت زیر ظلم­های مردسالارانه له شده­اند و می­شوند. راستش دیدم به مولانا هم عوض شد. قضیه همون آدم­های بزرگ و اسطورهای است که وقتی بهشون نزدیک­تر می­شی خیلی از واقعیت­های وجودی­شون حست رو به هم می­ریزه. اصلا آدم­های بزرگ این کشور، همون­هایی که ما به عنوان سمبل فرهنگ و تاریخ­مون می­شناسیم و بهشون افتخار می­کنیم، مگر غیر از اینه که پاهاشون رو بر گرده همین زنان و دختران گذاشته­اند؟ اصلا چه افتخاری؟ چه اسطوره­ای؟ مگر اونها جزو همین مردها با فرهنگ مردسالارانه نبوده­اند؟ زن براشون موجودی در جهت خواسته­های دنیایی بوده و نه بیشتر.

و تاریخ همچنان ادامه داره. شکل ظلم مترقی­تر شده و بدی قضیه اینجاست که خودمون، زنان این مملکت، چنان از وضع موجود ناراضی نیستم. الآن که به داستان کیمیا خاتون و زنان حرم مولانا نگاه می­کنم، فکر می­کنم آخه چرا همه چیز رو قبول می­کردن؟ چرا هیچ کس حتی تلاشی برای اعتراض نمی­نکرده. حتی کیمیا خاتون نجاتش رو از مرد دیگه­ای انتظار داشته. پس خودشون چی؟ و شاید وضعیت الآن ما هم فقط در ظاهر کمی فرق داشته باشه. قوانین فقهی و عرفی و ... همه در حمایت مردها و ما حتی حق امضا کردن طومار اعتراض رو هم به سختی داریم...!!   

/ 1 نظر / 2 بازدید
فاطمه.ک.آ

بهاره ی عزیز سلام![گل] منم بارها به همین درد دچار شدم!آدم از اسطوره های ذهنش یه انتظار دیگه ای داره.به خودش میگه این با بقیه فرق میکنه و...اما وقتی ریز بینانه تر نگاه میکنه ومیبینه که هیچ فرق با بقیه نداره کلی حالش گرفته میشه...